LIZARD / Dr.Connors

29. března 2012 v 23:47 | eddie |  COMICSOVÉ POSTAVY
S blížící se premiérou filmu Amazing Spider-Man se budeme věnovat comicsovému záporákovi Lizardovi alias Dr. Curtu Connorsovi. Ve filmu jej hraje Rhys Ifans a snad i on ví, jak bohatou má tahle postava historii. Pojďme si jí přiblížit.

LIZARDOVA STORY
Geniální mladík a později ohromně šikovný chirurg ošetřoval vojáky na bojišti vietnamské války. Smůla tomu ale chtěla, že mu výbuch poranil pravou ruku, která musela být amputována. Po návratu domů se stal posedlým ve výzkumu regenerace končetin a vzorem mu byli samozřejmě některé druhy plazů. Snažil se proto vytvořit jakési sérum, které by lidem přineslo dorůstání ztracených končetin. Jak už to tak v comicsech bývá, těžko se hledá dobrovolník na vypití neznámého roztoku. Dr. Connors nedbal varování své ženy a sérum vypil. Ruka mu dorostla, ale dostavil se také malilinkatý vedlejší efekt - jeho tělo bylo kontaminováno a on se proměnil v něco jako inteligentní, humanoidní ještěrku.

CO MÁ LIZARD V PLÁNU?
Takováhle přerostlá ještěrka (která je navíc rychlá, má pevnou kůži a dokáže s ostatními plazy telepaticky komunikovat a dávat jim rozkazy) má v plánu především dvě věci. Tou první je samozřejmě zabití Spider-Mana, kdy se opakuje podobná formule jako například u Green Goblina. V civilu se Dr.Connors a Peter Parker mají rádi, jako pavouk a plaz se příliš v lásce nemají. Druhým Lizardovým cílem je likvidace lidské rasy jako takové a její přeměna na bytosti jemu podobné - tedy dostat do všech lidí na světě jeho sérum a udělat z nich superplazy.

HISTORIE POSTAVY
Dr. Connors se proměnil poprvé v šestém spider-manovském čísle v roce 1963 a ohrožoval půl města. Tehdy jej Spidey zachránil pomocí opaku plazího séra, které vrátilo Connorsovi původní lidskou podobu. Zelená bestie se poté objevovala v comicsech poměrně často a většinou také po boku dalších záporáků (Doctora Octopuse, Calypso, Doctora Dooma a spousty dalších). Občas byl v lidské podobě Peteru Parkerovi také nápomocný a zachránil například život jeho tetičce May. V dalších dílech Lizard zemřel, znovu se objevil, přišel o manželku Marthu a dokonce mu pomáhal jeho syn Billy, kterému Connors také píchnul lizardí sérum. Lizard Jr. byl brzy zabit, samotný vědec dokonce v comicsu Captain America´s Secret Avengers vržen do vězení. Jmenovat všechny osudy, změny a znovuzrození plazího anti-hrdiny by trvalo věčnost a je lepší si jednotlivá čísla přečíst. Jde však o postavu natolik zajímavou, že si ji autoři vždycky rádi najdou a její návrat obhájí.

LIZARD VE FILMU
Kreslený spider-manovský seriál je samozřejmostí. Postava doktora Connorse se však objevila také v trojdílné filmové verzi s Tobey Maguirem v režii Sama Raimiho. Ano, ten hodný profesůrek (hraje jej Dylan Baker), který ve škole Petera Parkera podporuje, snaží se jej pošťouchnout k dodržování docházky a je jeho učitelským mentorem, který mu dohodí spolupráci na seminární práci s Dr. Octaviusem. V nové verzi Amazing Spider-Man snad Lizarda poprvé uvidíme v pořádné akci a můžeme být zvědavý, kterou ze všech dějových linek si scénáristé filmu vybrali. Zatím můžeme porovnat, jestli se tvůrcům filmová podoba zelené příšery povedla.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama